Czy wiesz, że mózg Twojego Maluszka w pierwszym roku życia powiększa się trzykrotnie?
W tym czasie układ nerwowy rozwija się najintensywniej i najszybciej, następuje największy ilościowy i jakościowy przyrost połączeń nerwowych. Tylko od Ciebie drogi Rodzicu zależy, jak wykorzystasz ten czas.
Oswajając Dziecko z wodą od pierwszych tygodni życia, otwierasz przed nim mnóstwo „furtek rozwojowych”. Udowodniono, że rozwój układu nerwowego jest ściśle skorelowany z ilością i różnorodnością bodźców, jakie dostarczasz Twojemu Dziecku. Mnóstwo kolorowych zabawek, przyborów o różnych kształtach i różnej fakturze, śpiewane piosenek (dźwięki), zabawy ruchowe i oczywiście woda, to gama “impulsów”, które stymulują układ nerwowo- mięśniowy Twojego Dziecka.
Z uwagi na bardzo dynamiczny rozwój, niemowlęta są dla nas niezwykle ważną grupą wiekową. Jako fizjoterapeutki roztaczamy nad nimi największa pieczę. Na tym etapie, poprzez dobór odpowiednich pozycji i poprawną asekurację (chwyt rodzica), kładziemy ogromny nacisk na pracę dziecka w symetrii oraz budowanie prawidłowego (równomiernego) napięcia mięśniowego.
Podczas zajęć wielokrotnie wykorzystujemy, też reakcje nastawcze, które umożliwiają min. prawidłowe ustawienie głowy i kończyn względem tułowia. Reakcje te, poprzez kontrolowane przez nas zmiany pozycji Dziecka w wodzie aktywizują aparat mięśniowy, w tym niezwykle ważne głębokie partie mięśni – często niedostrzegalne dla rodzica „gołym okiem”. Podobna sytuacja występuje w reakcjach równoważnych ciała. Dziecko dążąc do utrzymania prawidłowej równowagi wykonuje czynności w utrudnionych warunkach – brak punktu podporu, co w konsekwencji powoduje szybszy i lepszy jakościowo rozwój wielu funkcji np. obronnego podporu.
Niewątpliwie odpowiednio prowadzone aktywności w wodzie bezpośrednio przekładają się na rozwój percepcji wzrokowej, koordynacji ruchowej, zdolności do szybszego i łatwiejszego przyswajania nowych czynności ruchowych. Dowiedziono, że dzięki zajęciom w wodzie ruchy Małego Pływaka będą w przyszłości wykonywane bardziej płynnie, w lepszej koordynacji i równowadze ciała.
Biorąc pod uwagę fakt, iż jest to niezwykle “wrażliwy” okres w rozwoju Dzieci, ważnym aspektem będzie Twoja PIERWSZA KADRA INSTRUKTORSKA!
To im zaufasz w pierwszej kolejności i powierzysz swój Skarb. Ważne jest zatem, aby instruktor Twojego Dziecka posiadał odpowiednie kwalifikacje i duży warsztat – zdobyty w trakcie pracy z małymi dziećmi. Dodatkowym atutem będzie WYKSZTAŁCENIE FIZJOTERAPEUTYCZNE. Już podczas pierwszych naszych zajęć będziesz poinstruowany jakich chwytów musisz unikać, a nawet co poprawić w codziennej pielęgnacji np. sposobie noszenia, żeby nie wzmacniać nieprawidłowych wzorców ruchowych, które mogą spowolnić osiąganie “kamieni milowych” w poszczególnych etapach rozwoju.
Niekiedy, w trosce o Twojego Małego Pływaka możesz być poproszony o konsultacje fizjoterapeutyczne. Wszystko po to, aby wykluczyć wszelkie nieprawidłowości. NIE OBRAŻAJ SIĘ ZATEM, A ZAUFAJ.
Nasza Baza Wiedzy:
Moja pierwsza wizyta na basenie
Przed, w trakcie i po basenie… Przed rozpoczęciem kursu 1. Przed przystąpieniem do zajęć w wodzie warto skonsultować się z lekarzem pediatrą, aby upewnić się o braku przeciwwskazań zdrowotnych do
Dlaczego warto pływać?
Pływanie jest uznawane za jedną z najzdrowszych aktywności fizycznych Kluczową rolę gra tu środowisko wodne, a w nim praca w warunkach odciążenia. Odciążenie plus nietypowe dla aktywności fizycznej ułożenie ciała
Woda – inwestycja w zdrowie
Przekonanie o zdrowotnym wpływie wody na organizm ludzki towarzyszy człowiekowi niemal od zarania dziejów Na szczęście dziś już nikogo nie trzeba przekonywać, że woda dzięki swoim właściwościom (głównie fizycznym) jest
Bezpieczeństwo na basenie
Dla nas BEZPIECZEŃSTWO, to najważniejszy aspekt podczas wspólnej zabawy na basenie. Pod każdym względem i w każdej sytuacji zachowaj rozwagę i miej oczy szeroko otwarte. Poniżej zestawienie najważniejszych reguł, które
Systematyczność to podstawa
Proces nauczania w sporcie zawsze identyfikuje się z powstawaniem i utrwalaniem nawyków czuciowo-ruchowych Nasze ciało, a dokładnie mięśnie i mózg potrzebują wielu powtórzeń, aby zapamiętać ruch i zaadaptować się do