Moja pierwsza wizyta na basenie

Przed, w trakcie i po basenie…

Przed rozpoczęciem kursu

1. Przed przystąpieniem do zajęć w wodzie warto skonsultować się z lekarzem pediatrą, aby upewnić się o braku przeciwwskazań zdrowotnych do ćwiczeń w wodzie u dziecka (NIE jest wymagane pisemne zaświadczenie od lekarza).

2. Choć teoretycznie każde niemowlę może korzystać z dobrodziejstwa basenu, to jednak występują pewne choroby, stany fizjologiczne, które uniemożliwiają rozpoczęcie „nauki pływania”. Najczęściej spotykane przeciwwskazania to:

  • niektóre choroby skóry,
  • choroby zakaźne wieku dziecięcego,
  • zakażenia i choroby układu moczowego, biegunka,
  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • ostre infekcje górnych dróg oddechowych oraz uszu.

3. Na tyle, ile jest to możliwe godziny zajęć powinny być ustalone tak, by nie przypadały na pory drzemki malucha (może zdarzyć się, że będzie marudny). 

4. Postarajmy się, by posiłek był podany dziecku na godzinę przed pływaniem (choć przy mniejszych dzieciach dopuszczalne jest, także karmienie przed zajęciami).

5. Przed rozpoczęciem wizyty na basenie, rodzice powinni przygotować dziecko do większego kontaktu z wodą. W tym celu podczas codziennych kąpieli warto przyzwyczajać dziecko do systematycznego polewania wodą okolic głowy, szyi i twarzy. Oczywiście na początku jest to mała ilość wody, ale z czasem coraz więcej. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem dużej wanny, to wspólna kąpiel będzie na pewno przedsmakiem przyszłych aktywności basenowych.

6. Podczas kąpieli w wannie zachęcamy również do obniżenie temperatury wody do ok. 33ºC – warunki będą, wówczas zbliżone do panujących na basenie. Można również kilkakrotnie pokazać się swojemu maluszkowi w „niecodziennej” kreacji – w czepku. Niewątpliwie pozwoli to uniknąć – płaczu związanego z „innym” wyglądem rodzica na basenie.

7. Polecamy, także wspólną z maluchem kąpiel pod prysznicem. Przed zajęciami bowiem zgodnie z regulaminem pływalni, należy przed wejściem do wody dokładnie umyć ciało. O ile przy pierwszych zajęciach podchodzimy do tego z dużą asekuracją i dystansem, to po kilku tygodniach trwania kursu, gdy dzieci są już oswojone z wodą czynność ta zwyczajnie staje się nawykiem. Wszyscy bowiem zobowiązani jesteśmy do korzystania z natrysków zarówno przed, jak i po zajęciach. Niewątpliwie jest to dobry nawyk każdego uczestnika pływalni i należy go uczyć od najmłodszych lat.

Co należy zabrać ze sobą na basen?

Na zajęcia należy zabrać:
  • Pieluszka do pływania (wymagana do 3 roku życia). Na niektórych obiektach zalecana jest dodatkowa pieluszka neoprenowa.
  • Dwa duże ręczniki (dla rodzica i maluszka).
  • Strój kąpielowy i klapki na basen dla rodzica oraz malucha, jeśli rozpoczął już etap samodzielnego chodzenia.
  • Pływackie akcesoria dla starszaków (okularki, czepek).
  • Czepek dla rodzica (w zależności od wymagań obiektu).
  • Kosmetyki do umycia ciała pod prysznicem i natłuszczenia skóry po jej osuszeniu.
  •  “Awaryjne” ubranko na zmianę.
  • Przekąski, aby posilić się po zajęciach.
  • Fotelik samochodowy, w którym można położyć już ubranego malucha.
  • WAŻNY KARNET !

Zanim zanurzysz dziecko w wodzie, obserwuj jego reakcje, poczuj emocje. Czynność ta powinna odbywać się „małymi kroczkami”.

Jesteśmy na basenie

Po wejściu na teren obiektu kieruj się do szatni głównej w celu pozostawienia odzieży wierzchniej (kurtki, buty). Kolejnym krokiem będzie okazanie w kasie basenu ważnego karnetu (karnet otrzymasz od organizatora w dniu pierwszych zajęć). W szatniach,  specjalnie dla Państwa potrzeb, tuż przed zajęciami przygotowywane są przewijaki oraz siedziska do karmienia. Mają one pomóc Państwu w przebraniu siebie i dziecka. Pamiętaj, NIGDY nie zostawiaj dziecka na przewijaku bez opieki! Jeśli potrzebujesz pomocy, poproś rodzica obok.

Dziecko na basen należy wnieść otulone ręcznikiem. Zdejmujemy go tuż przed wejściem do wody.

Wchodząc z dzieckiem do wody przytulajmy je do siebie. Pozwólmy mu przyglądać się otoczeniu, mówmy do niego spokojnym głosem.
Jeśli obiekt, na którym odbywają się Twoje zajęcia nie posiada łagodnego zejścia do wody (schodki) – śmiało poproś instruktora o pomoc w wejściu do wody.

Zabawę zaczynaj dopiero po oswojeniu malucha z wodą – NIE SPIESZ SIĘ.
Podczas pływania ciało dziecka powinno być zanurzone praktycznie po barki. Pamiętaj, że mokre ciało dziecka, znajdującego się nad wodą szybko się wychładza i może powodować dyskomfort. Ważne jest to, również po wyjściu z basenu. Gdy wyjmiesz malucha z wody, szybko okryj go ręcznikiem i wytrzyj do sucha.

Po kąpieli warto nawilżyć ciało dziecka kremem lub oliwką. Basenowa woda, zarówno ozonowana, jak i chlorowana może wysuszać skórę.

Niemowlęta należy nakarmić min. 30 min przed zajęciami. Jeśli zdarzy się, że Twoje dziecko nie jest zachwycone zajęciami i masz poczucie że może być głodne – nakarm je nawet w trakcie zajęć.

Po zajęciach

Pamiętaj, aby po basenie nie spieszyć się z wyjściem na dwór – warto odczekać chwilę w holu pływalni. W trakcie zajęć nurkujemy, moczymy uszy – minimalny czas na odparowanie wody z ucha zewnętrznego to około 20 minut.

Może przydać Ci się również cienka czapeczka dla Maluszka, którą warto założyć po zajęciach – uchroni ona rozgrzana głowę przed ewentualnym owianiem.

Woda, aktywność w niej, a nawet samo przebywanie Maluszka w basenie i konieczność dostosowania termoregulacji do zmiany temperatury, to duży wydatek energetyczny. Pamiętajmy zatem o dostarczeniu po zajęciach odpowiedniej dawki kalorii młodym sportowcom.

Nasza Baza Wiedzy:

Dlaczego warto pływać?

Pływanie jest uznawane za jedną z najzdrowszych aktywności fizycznych Kluczową rolę gra tu środowisko wodne, a w nim praca w warunkach odciążenia. Odciążenie plus nietypowe dla aktywności fizycznej ułożenie ciała

Czytaj więcej »

Woda – inwestycja w zdrowie

Przekonanie o zdrowotnym wpływie wody na organizm ludzki towarzyszy człowiekowi niemal od zarania dziejów Na szczęście dziś już nikogo nie trzeba przekonywać, że woda dzięki swoim właściwościom (głównie fizycznym) jest

Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo na basenie

Dla nas BEZPIECZEŃSTWO, to najważniejszy aspekt podczas wspólnej zabawy na basenie. Pod każdym względem i w każdej sytuacji zachowaj rozwagę i miej oczy szeroko otwarte. Poniżej zestawienie najważniejszych reguł, które

Czytaj więcej »

Systematyczność to podstawa

Proces nauczania w sporcie zawsze identyfikuje się z powstawaniem i utrwalaniem nawyków czuciowo-ruchowych  Nasze ciało, a dokładnie mięśnie i mózg potrzebują wielu powtórzeń, aby zapamiętać ruch i zaadaptować się do

Czytaj więcej »
Facebook
YouTube
Instagram