Pływanie, prawidłowy rozwój, fizjoterapia

Czy wiesz, że mózg Twojego Maluszka w pierwszym roku życia powiększa się trzykrotnie?

 W tym czasie układ nerwowy rozwija się najintensywniej i najszybciej, następuje największy ilościowy i jakościowy przyrost połączeń nerwowych. Tylko od Ciebie drogi Rodzicu zależy, jak wykorzystasz ten czas.

Oswajając Dziecko z wodą od pierwszych tygodni życia, otwierasz przed nim mnóstwo „furtek rozwojowych”. Udowodniono, że rozwój układu nerwowego jest ściśle skorelowany z ilością i różnorodnością bodźców, jakie dostarczasz Twojemu Dziecku. Mnóstwo kolorowych zabawek, przyborów o różnych kształtach i różnej fakturze, śpiewane piosenek (dźwięki), zabawy ruchowe i oczywiście woda, to gama “impulsów”, które stymulują układ nerwowo- mięśniowy Twojego Dziecka.

Z uwagi na bardzo dynamiczny rozwój, niemowlęta są dla nas niezwykle ważną grupą wiekową. Jako fizjoterapeutki roztaczamy nad nimi największa pieczę. Na tym etapie, poprzez dobór odpowiednich pozycji i poprawną asekurację (chwyt rodzica), kładziemy ogromny nacisk na pracę dziecka w symetrii oraz budowanie prawidłowego (równomiernego) napięcia mięśniowego.

Podczas zajęć wielokrotnie wykorzystujemy, też reakcje nastawcze, które umożliwiają min. prawidłowe ustawienie głowy i kończyn względem tułowia. Reakcje te, poprzez kontrolowane przez nas zmiany pozycji Dziecka w wodzie aktywizują aparat mięśniowy, w tym niezwykle ważne głębokie partie mięśni – często niedostrzegalne dla rodzica „gołym okiem”. Podobna sytuacja występuje w reakcjach równoważnych ciała. Dziecko dążąc do utrzymania prawidłowej równowagi wykonuje czynności w utrudnionych warunkach – brak punktu podporu, co w konsekwencji powoduje szybszy i lepszy jakościowo rozwój wielu funkcji np. obronnego podporu.

Niewątpliwie odpowiednio prowadzone aktywności w wodzie bezpośrednio przekładają się na rozwój percepcji wzrokowej, koordynacji ruchowej, zdolności do szybszego i łatwiejszego przyswajania nowych czynności ruchowych. Dowiedziono, że dzięki zajęciom w wodzie ruchy Małego Pływaka będą w przyszłości wykonywane bardziej płynnie, w lepszej koordynacji i równowadze ciała.

Biorąc pod uwagę fakt, iż jest to niezwykle “wrażliwy” okres w rozwoju Dzieci, ważnym aspektem będzie Twoja PIERWSZA KADRA INSTRUKTORSKA!
To im zaufasz w pierwszej kolejności i powierzysz swój Skarb. Ważne jest zatem, aby instruktor Twojego Dziecka posiadał odpowiednie kwalifikacje i duży warsztat – zdobyty w trakcie pracy z małymi dziećmi. Dodatkowym atutem będzie WYKSZTAŁCENIE FIZJOTERAPEUTYCZNE. Już podczas pierwszych naszych zajęć będziesz poinstruowany jakich chwytów musisz unikać, a nawet co poprawić w codziennej pielęgnacji np. sposobie noszenia, żeby nie wzmacniać nieprawidłowych wzorców ruchowych, które mogą spowolnić osiąganie “kamieni milowych” w poszczególnych etapach rozwoju.
Niekiedy, w trosce o Twojego Małego Pływaka możesz być poproszony o konsultacje fizjoterapeutyczne. Wszystko po to, aby wykluczyć wszelkie nieprawidłowości. NIE OBRAŻAJ SIĘ ZATEM, A ZAUFAJ.

Nasza Baza Wiedzy:

Dlaczego warto pływać?

Pływanie jest uznawane za jedną z najzdrowszych aktywności fizycznych Kluczową rolę gra tu środowisko wodne, a w nim praca w warunkach odciążenia. Odciążenie plus nietypowe dla aktywności fizycznej ułożenie ciała

Czytaj więcej »

Woda – inwestycja w zdrowie

Przekonanie o zdrowotnym wpływie wody na organizm ludzki towarzyszy człowiekowi niemal od zarania dziejów Na szczęście dziś już nikogo nie trzeba przekonywać, że woda dzięki swoim właściwościom (głównie fizycznym) jest

Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo na basenie

Dla nas BEZPIECZEŃSTWO, to najważniejszy aspekt podczas wspólnej zabawy na basenie. Pod każdym względem i w każdej sytuacji zachowaj rozwagę i miej oczy szeroko otwarte. Poniżej zestawienie najważniejszych reguł, które

Czytaj więcej »

Systematyczność to podstawa

Proces nauczania w sporcie zawsze identyfikuje się z powstawaniem i utrwalaniem nawyków czuciowo-ruchowych  Nasze ciało, a dokładnie mięśnie i mózg potrzebują wielu powtórzeń, aby zapamiętać ruch i zaadaptować się do

Czytaj więcej »
Facebook
YouTube
Instagram